Sprašujem se ali je tinitus bolezen

Kadar slišimo nekoga, da govori o šumenju v ušesih ali pa nam šumi v ušesih je to tinitus, ki pa ni bolezen. To je zaznavanje zvokov v ušesih kadar zunanji zvok ni prisoten.

Ti zvoki so lahko kot šumenje, piskanje ali brenčanje, ki pa so lahko posledica različnih drugih naših bolezenskih stanj. Te bolezni so vnetja mišic in sklepov, pogoste alergije, otoskleroza, tumor, tujek v ušesu ali pa tudi prekomerno tvorjenje ušesnega masla.

Če se pojavi tinitus, ki je utripajoč je to posledica navala krvi skozi žile na primer pri visokem krvnem pritisku, ateroskleroza in anemija. V tem primeru se tinitus sliši z zvokom, ki je takšen kot utrip srca. Drugače pa ima večina ljudi ,ki izgubijo sluh tudi tinitus s starostjo, z izpostavljanjem hrupu, delo v hrupnem okolju, poslušanje glasne glasbe,lahko pa imamo tinitus tudi brez izgube sluha. Redko nastane tinitus kot posledica tumorja v srednjem ušesu. Kadar koli opazimo znake tinitusa se moramo oglasiti pri zdravniku. V bistvu se tinitus ne zdravi ampak zdravnik pregleda predvsem vzroke zakaj se je pojavil. Zato pregleda ušesa zaradi morebitnega tumorja, drugače pa naredi še vse ostale preiskave, ki se nanašajo na pretok žil, če imamo visok pritisk, če smo anemični in tako dalje. Zdravnik opravi preiskave s testom sluha, z magnetno resonanco, z timpanometrijo.

Sprašujem se ali je tinitus bolezen

Lahko pa tinitus blažimo s slušnimi aparati, ki naredijo glas zvoka močnejši, da je ta manj opazen, na podoben način delujejo generatorji zvoka, ki pa v ušesa oddajajo zvoke, ki prekrijejo, da slišimo šumenje. Oddaja lahko pomirjajoče zvoke kot sta prha in dež. Uporabljamo lahko še tehnike sproščanja in terapije duševnega počutja. S tem se naučimo kako čim manj pozornosti posvečamo tinitisu. Najbolje pa je, da živimo tak slog življenja, da se čim manj izpostavljamo hrupu. Pazimo na zaščito na delovnem mestu, če smo ogroženi zaradi hrupa. V tem primeru nosimo čepke proti hrupu, kadar nosimo slušalke pazimo, da nimamo preveč na glas glasbe.